Obecnie w gminach punkty świetlne są w części własnością gminy, a w części prywatnego przedsiębiorstwa. Zgodnie z Ustawą Prawo energetyczne do zadań gmin należy m.in. zaopatrzenia w energię elektryczną należy planowanie i finansowanie kosztów energii elektrycznej pobranej przez punkty świetlne oraz kosztów ich budowy i utrzymania. Sytuacja ta rodzi to wiele problemów natury prawnej i ekonomicznej, m.in.:
Gmina Radzionków podjęła działanie, aby wymienić źródła światła na źródła LED wraz z wprowadzeniem systemu zarządzania energią oraz uniezależnić się od operatora energetycznego poprzez wybudowanie nowej sieci oświetleniowej wszędzie ta, gdzie gmina nie jest właścicielem. Wdrożone w gminie działania zostały zrealizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego z powodu: złego stanu technicznego punktów świetlnych, dużego poziomu energochłonności, wysokich kosztów za energię elektryczną, brak wolnych środków finansowych w budżecie.
Wymieniono 1731 punktów świetlnych z oprawami sodowymi na nowoczesne oprawy LED z systemem sterowania. Wykorzystanie technologii LED pozwolił na osiągnięcie oszczędności energii około 672 876 kWh/rok, zmniejszenie kosztów rocznego utrzymywania oświetlenia oraz zmniejszenie emisji CO2. Zastosowana technologia poprawia też zdecydowanie poziom natężenia oświetlenia ulic.
Przedstawione korzyści we wdrożenia projektu osiągnięcia oszczędności zużycia energii dla oświetlenia ulicznego w Radzionkowie przekonuje, że projekt ten nie tylko rozwiązuje prawnofinansowe, lecz również może przynieść wymierne korzyści dla samorządu.
Szczegółowy opis (wersja angielska), pobierz pdf.